Ośrodek 'Brama Grodzka - Teatr NN'

Ludzie

Ignacy DaszyńskiIgancy Daszyński - działacz socjalistyczny i niepodległościowy, wspłózałożyciel PPSD, premier Tymczasowego Rządu Ludowego RP (1918), wieloletni poseł, marszałek sejmu (1928 - 30). Obok Józefa Piłsudskiego jeden z najwybitniejszych polityków lewicy niepodległościowej... »
Józef PiłsudskiJózef Klemens Piłsudski – polityk, działacz niepodległościowy, Naczelnik Państwa Polskiego (1918 -1922), Wódz Naczelny Wojska Polskiego (1918), pierwszy Marszałek Polski (1920), premier Polski (1926 – 1928, 1930) Młodość i wczesna... »
Jędrzej MoraczewskiJędrzej Moraczewski - polityk socjalistyczny i niepodległościowy, premier RP (1918),  wieloletni poseł, minister, jeden z przywódców PPS i PPSD. Młodość i ewolucja poglądów Działalność parlamentarna Tym... »
Stanisław ThuguttStanisław Thugutt - polityk, działacz ludowy i niepodległościowy, prezes PSL, minister w Rządzie Ludowym Daszyńskiego. Propagował ruch spółdzielczy, publikował prace o temetyce krajoznawczej.   Młodość Działalność konspiracyjn... »
Tomasz ArciszewskiTomasz Arciszewski - polityk socjalistyczny i niepodległościowy, działacz PPS,  minister  (1918), premier RP na uchodźstwie (1944 - 47) Dzieciństwo i młodość Rewolucja 1905 Dalsza działalność niepodległościowa ... »
Edward Rydz-ŚmigłyEdward Rydz-Śmigły - polityk niepodległościowy, oficer Legionów Polskich, Marszałek Polski (1936), Naczelny Wódz w czasie Wojny Obronnej we wrześniu 1939. Dzieciństwo i młodość Początek działalności niepodległościowej ... »
Marian MalinowskiMarian Malinowski „Wojtek” - działacz socjalistyczny i niepodległościowy. Wielokrotnie więziony, zesłany na Syberię. Minister  TymczasowegoRządu Ludowego, senator II RP.   Młodość i działalność antycarska Tymczasowy Rz... »
Tomasz NocznickiTadeusz Nocznicki - polityk, ludowiec, publicysta, wieloletni poseł na sejm, minister. działacz PSL "Wyzwolenie". Młodość W walce o niepodległość II Rzeczpospolita Ostatnie lata   ... »
Błażej StolarskiBłażej Stolarski - polityk ludowy, działacz PSL "wyzwolenie", filantrop. Był wieloletnim posłem, wicemarszałkiem senatu i ministrem. Młodość Działalność polityczna II Rzeczpospolita Śmierć &... »
Medard DownarowiczMedard Downarowicz urodził się w 1878 roku w Łochowie koło Węgrowa. Od 1904 roku należał do PPS, wziął udział w rewolucji 1905. W roku 1914 wstąpił do Legionów Polskich Piłsudskiego, z którymi przeszedł szlak bojowy. W roku 1918 z ramienia Stronnictwa Niezawisłości Naro... »
Gabriel DubielMedard Downarowicz urodził się w 1878 roku w Łochowie koło Węgrowa. Od 1904 roku należał do PPS, wziął udział w rewolucji 1905. W roku 1914 wstąpił do Legionów Polskich Piłsudskiego, z którymi przeszedł szlak bojowy. W roku 1918 z ramienia Stronnictwa Niezawisłości Naro... »
Leon SupińskiLeon Supiński urodził się 18 lutego 1874 roku. Dzięki wykształceniu prawniczemu w roku 1918 objął funkcję ministra sprawiedliwości w Tymczasowym Rządzie Ludowym Ignacego Daszyńskiego. Stanowisko to piastował później w rządzie Jędrzeja Moraczewskiego i Ignacego Paderewskiego. W ... »
Juliusz Poniatowski... »
Wacław SieroszewskiWacław Sieroszewski urodził się w roku 1858 w Wólce Kozłowskiej. Jego ojciec za udział w powstaniu styczniowym, został uwięziony przez władze carskie. Wkrótce po tym wydarzeniu zmarła jego matka, chłopiec był więc wychowywany przez dalszą rodzinę. W szkole angażował si... »
Bronisław ZiemięckiBronisław Ziemięcki urodził się 27 stycznia 1885 roku w Wilnie. Po ukończeniu gimnazjum w Mińsku Litewskim studiował na Politechnice Lwowskiej i Wyższej Szkole Technicznej w Moskwie. Prowadził działalność niepodległościową – w czasie rewolucji 1905 roku brał udział w akcjach n... »
Władysław KunickiUrodził się w 1872 roku. W czasie studiów w Petersburgu wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. Wkrótce potem został skazany przez władze na zesłanie w głąb Rosji za działalność patriotyczną. Po powrocie do kraju zamieszkał w Lublinie, gdzie pracował jako nauczyciel ... »
Kazimierz WyszyńskiUrodził się w 1890 roku w Lublinie. W roku 1905 brał udział w strajku szkolnym za co został aresztowany przez carską policję. W latach 1910–1914 studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wstąpił wtedy do Związku Młodzieży Polskiej „Zet” i dzięki ... »
Juliusz Zdanowskiurodził się w 1874 roku w Lipiu (pow. limanowski) w rodzinie ziemiańskiej. Studiował prawo i ekonomię we Lwowie, Monachium i Paryżu, po czym osiadł w rodzinnym majątku w Śmiłowicach (pow. miechowski). Współorganizował też na terenie guberni kieleckiej działalność ruchu narodow... »
Anton Lipošćakurodził się 9 kwietnia 1863 r. w Székely-Udvarhely (ob. Odorhei w Rumunii), w rodzinie wojskowego. Ukończył szkoły wojskowe w Mährisch-Weißkirchen (ob. Hranice na Moravach) i słynną Terezjańską Akademię Wojskową w Wiener Neustadt. W maju 1914 został awansowany na genera... »
Stanisław CzechowiczStanisław Czechowicz 1899 - 1925 Dziennikarz, publicysta, ur. 18 kwietnia 1899 r. w Młynkach k. Końskowoli, starszy brat pety i dziennikarza Józefa Czechowicza. W 1911 r. rozpoczął naukę w Męskim Gimnazjum Filologicznym im. Stefana Batorego w Lublinie, do którego uczęszcza... »
Franciszka ArnsztajnowaFranciszka Hanna Arnsztajnowa „Ara” (1865 – 1942) Poetka, dramatopisarka i tłumaczka, urodzona 19 lutego1865 r. w Lublinie, córka lubelskiego kupca Bernarda (Berka) Meyersona oraz Malwiny (Małki) z Horowitzów. Ojciec Franciszki wywodził się z Tykocina w białos... »
Marek ArnsztajnArnsztajn Marek (Mordko) 1855 - 1930 Lekarz, działacz społeczny i polityczne, urodził się w Lublinie 13 października 1855 r., w rodzinie żydowskiej. Uczęszczał do Gimnazjum im. Stefana Batorego, gdzie w 1876 r. złożył egzamin dojrzałości. Studia medyczne ukończył na Uniwersytecie W... »
Jan ArnsztajnJan Arnsztajn, pseud. Ćwiek 1897 - 1934 Lubelski lekarz, działacz sportowy i poeta – satyryk. Syn Marka Ajnsztajna – lubelskiego lekarza i działacza politycznego oraz poetki Franciszki z Meyersonów Arnsztajnowej. Ur. w Lublinie 6 czerwca 1897 r. Uczęszczał do Szkoły Lube... »