Ośrodek 'Brama Grodzka - Teatr NN'

Miejsca

Plac LitewskiW XVI wieku teren obecnego placu należał do rodu Radziwiłłów. Według tradycji, w tym miejscu obradowała szlachta polska i litewska w przeddzień podpisania aktu Unii Lubelskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia wystawiono tu pomnik. W XVII wieku właścicielem placu stała się rodzina Lub... »
Koszary Świętokrzyskie (od kościoła św. Krzyża) - obecnie budynek KULPierwotnie mieścił się tu klasztor dominikanów obserwantów zbudowany na pocz. XVII wieku, a rozbudowany w XVIII wieku. Zespół klasztorny zaadaptowano na koszary w latach 1803–1832. Do 1915 roku stacjonowało tutaj wojsko rosyjskie, a w latach 1915-1918 batalion zapasow... »
Menaż - Kasyno wojskowe - Klub SpołecznyGmach Banku Państwowego Rosji wybudowany w latach 1912-1914, niedługo pełnił swoją pierwotną funkcję. Po wycofaniu się Rosjan na wschód i zajęciu Lublina przez Austriaków budynek stał się siedzibą cesarsko-królewskich okupacyjnych władz wojskowych. W latach 1915&nda... »
Plac KatedralnyRozległy Plac Katedralny był miejscem, gdzie odprawiano nabożeństwa dla większych grup ludzi. 2 listopada 1918 r. o godz. 15:30 żołnierze i oficerowie służący wcześniej w armii austriackiej złożyli tu uroczystą przysięgę na „wierność i posłuszeństwo rządowi polskiemu&rdquo... »
Okolice Dworca Kolejowego - Przedmieście PiaskiPierwszy budynek dworca kolejowego w Lublinie wzniesiono podczas budowy tzw. kolei nadwiślańskiej łączącej Lublin z Warszawą. Urzędowe otwarcie kolei miało miejsce 30 sierpnia 1877 r. Dworzec od początku wydawał się zbyt mały, jak na potrzeby miasta gubernialnego, toteż w latach 1893-... »
Miasto Żydowskie: Więzienie na Zamku i Kuchnia Ludowa na SzerokiejOd 1826 roku na zamku lubelskim mieściło się więzienie. Początkowo osadzano tu więźniów kryminalnych, a następnie również politycznych, szczególnie w okresie po powstaniu styczniowym i rewolucji 1905. Więzienie znajdowało się pod władzą rosyjską do lipca 1915 roku... »
Kinoteatr ?Rusałka?W 1898 roku nieopodal ulicy Zamojskiej i mostu na Bystrzycy z inicjatywy Adama Wojdalińskiego wybudowano duży drewniany budynek letniego teatru. Na obszernej scenie wystawiano przedstawienia teatralne, cyrkowe, a niebawem zaczęto też wyświetlać filmy. Dość wcześnie jak na tamte czasy zainst... »
Hotel VictoriaGmach Hotelu Victoria przy Krakowskim Przedmieściu 40, na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Kapucyńskiej, powstał w 1874 r. wg projektu Antoniego Bokszańskiego. Był to - obok Hotelu Europejskiego - najbardziej komfortowy hotel w Lublinie. Cały parter budynku zajmowały witryny sklepowe. ... »
Pałac GubernatorskiPałac Lubomirskich, popularnie - choć niesłusznie - zwany poradziwiłłowskim, powstał pod koniec XVII w. w stylu barokowym jako rezydencja Pawła Karola Sanguszki, tworząc wraz z kościołem i klasztorem kapucynów założenie pałacowo-ogrodowe. Wcześniej znajdował się tu renesansowy... »