Ośrodek 'Brama Grodzka - Teatr NN'
Zobacz takżeArtykuły:
Bibliografia

11 listopada 1918 (poniedziałek)

11 listopada 1918 r., o 5 rano, w Compiègne we wschodniej Francji państwa Ententy podpisały z Niemcami układ o zawieszeniu broni. Choć nie był to jeszcze traktat pokojowy, to faktycznie tego dnia skończyła się I wojna światowa.

Tego samego dnia Rada Regencyjna oficjalnie przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę nad podległym jej wojskiem. Po pertraktacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską niemieckie wojska okupacyjne zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego.

O godz. 11-ej przed południem Daszyński rozmawiał telefonicznie z Piłsudskim. Zapowiedział swój przyjazd do Warszawy na wieczór tego samego dnia. Po południu, ustanowiwszy swoim zastępcą Thugutta, pojechał ze Śmigłym samochodem drogą przez Dęblin. Na terenie okupacji niemieckiej zatrzymywały ich posterunki POW, meldując o rozbrojeniu niemieckich żołnierzy. Kiedy dojechali do Warszawy, miasto było już w polskich rekach. „Mknęliśmy ulicami Warszawy, rozkoszując się widokiem wolnej stolicy, z jej bujnym życiem tysięcy ludzi przechadzających się po chodnikach i omawiających niedawne zwycięskie walki z okupantami.” Koło godziny 10 wieczorem Daszyński i Rydz-Śmigły spotkali się z Piłsudskim i po długiej rozmowie złożyli na jego ręce dymisję.


Głos Lubelski:
„W nocy z 11 na 12 listopada b. r. był pierwszy w tym roku lekki przymrozek, który nad ranem pokrył wodę cienką powłoką lodową. Rano o godzinie 10-ej zaczął polatywać śnieżek, płatki którego momentalnie topniały na chodnikach. Historyczne przysłowie ludu polskiego w tym roku się sprawdziło. Marcin na białym koniu opóźnił się z przyjazdem tylko o jeden dzień.”